Suunnittelemme ja toteutamme PPP-hankkeen viestintää yhdessä Väyläviraston sekä heidän neuvonantajiensa rahoitus- ja juridiikkapalveluun valittujen Capex Advisors Oy:n ja Hannes Snellman asianajotoimisto Oy:n sekä tekniseen neuvonantoon valitun Sweco PM Oy:n kanssa.
Kiinteä yhteys korvaa lauttayhteyden
Hailuotoon rakennetaan kiinteä maantieyhteys Oulun Riutunkarin ja Hailuodon Huikun välille. Kiinteä yhteys tulee korvaamaan nykyisen lauttayhteyden. Kiinteän yhteyden pituus on noin 8,4 km, joka sisältää pengertieosuuden ja Huikun ja Riutun pitkät sillat. Kiinteä yhteys parantaa Hailuodon valtakunnallista ja seudullista saavutettavuutta. Yhteys mahdollistaa entistä sujuvammat yhteydet Hailuotoon suuntautuvalle henkilö- ja tavaraliikenteelle sekä paikalliselle elinkeinotoiminnalle ja laajentaa Hailuodon työssäkäyntialuetta.
Eduskunnan hankkeelle myöntämä tilausvaltuus on 116,9 miljoonaa euroa, mikä sisältää kaikki hankkeesta aiheutuvat kustannukset tilaajalle, Väylävirastolle. Hanke on jo suunnitteluvaiheessa herättänyt myös kansainvälistä kiinnostusta.